När din verksamhet omfattas av rapporteringsskyldigheten, måste du känna till din kund och följa kundrelationen under hela dess längd. Uppföljningen ska vara tillräckligt omfattande för att du ska kunna upptäcka avvikelser i transaktioner som är typiska för kundrelationen.
Om du lägger märke till en avvikande transaktion ska du ta reda på grunderna och syftet med transaktionen närmare. Om du upptäcker en tvivelaktig transaktion, måste du närmare utreda transaktionens grunder och syfte samt vid behov också ursprunget till de tillgångar som hänför sig till transaktionen.
Du kan jämföra den avvikande transaktionen med
- sedvanlig verksamhet i den aktuella branschen
- motsvarande kunders sedvanliga beteende
- vad som är typiskt för likadana produkter eller tjänster.
Om transaktionen också efter utredningen verkar tvivelaktig ska du genast anmäla den till centralen för utredning av penningtvätt. Anmälan ska göras med låg tröskel. Du behöver inte bedöma om det handlar om ett brott.
Gör en anmälan alltid när
- transaktionen verkar tvivelaktig också efter kundens redogörelse
- du blir tvungen att neka transaktionen på grund av att den är avvikande eller tvivelaktig
- du märker att transaktionen är tvivelaktig efter att den redan är gjord.
Man får inte avslöja för kunden att man gör en anmälan. Förvara de utredningar som skaffats för anmälan i fem år och avskilt från övriga kundhandlingar.
Vart skickas anmälan?
Centralen för utredning av penningtvätt finns i anslutning till centralkriminalpolisen. Centralen behandlar de anmälningar som den mottagit om misstankar om penningtvätt och finansiering av terrorism samt producerar material för bekämpning av penningtvätt.
Anmälan görs via den elektroniska rapporteringsapplikation, där man ska registrera sig. Du hittar en länk nederst på den här sidan.