Regionförvaltningsverken och Tillstånds- och tillsynsverket för social- och hälsovården (Valvira) kommer att ordna infomöten för dem som planerar och ansvarar för övervakningen av social- och hälsovårdstjänster i välfärdsområdena och för regionernas förtroendevalda. Avsikten med de här evenemangen är att stöda välfärdsområdena i planeringen av deras tillsynsuppdrag. Dessutom förstärks samarbetet mellan välfärdsområdena och tillsynsmyndigheterna då det gäller övervakningen av serviceproduktionen och anordnandet av social- och hälsovårdsservice.
Den första infoträffen är riksomfattande och ordnas torsdagen den 31.3.2022 klockan 9.00–12.30. Evenemanget som hålls på webben är öppet också för medierna. Anmälningar till [email protected].
Ett svenskspråkigt riksomfattande evenemang ordnas torsdagen den 8.9. De regionala infoträffarna med regionförvaltningsverken och Valvira kör igång i maj. Den första regionala träffen ordnas den 5 maj i Västra och Inre Finland. Vi informerar mera närmare tidpunkten för de regionala evenemangen.
Information om evenemangen (avi.fi, på finska)