Harmoniseringen av verksamheten pågår ännu i flera välfärdsområden vilket har försvårat genomförandet av egenkontroll. Även tillsynsprocesser är inte färdiga. Dessutom försvåras egenkontrollen av att det används flera klient- och patientdatasystem. Välfärdsområdena har dock redan utarbetat de lagstadgade programmen för egenkontroll, och som en del av programmet för egenkontroll har de börjat utarbeta planer för egenkontroll som separat föreskrivs i lagen.
För att uppnå likabehandlingen inom tjänsterna planerar välfärdsområdena att i omfattande grad utnyttja digitala tjänster och tjänster på distans och att stärka det tidiga stödet. För att svara på utmaningar i anknytning till tillgång på personal hade man planerat utveckling av löner och utnyttjande av köpta tjänster samt ändringar till exempel i verksamhetsområden, utdelning av uppgifter och ledning.
Tillsynsmyndigheterna fortsätter med att säkerställa genomförandet av egenkontrollen
Genomförandet av egenkontrollen utvärderades 2023 under regionförvaltningsverkens och Valviras styrnings- och utvärderingsbesök i välfärdsområdena, vid HUS-sammanslutningen och Helsingfors stad. Besöken ingick i tillsynsmyndigheternas planenliga tillsyn. Syftet med besöken var att bidra till att välfärdsområdenas egenkontroll lyckas och säkerställa att egenkontrollen genomförs. Under besöken granskades i synnerhet barnskydd, genomförande av förordningen om rådgivningsverksamhet, förebyggande hälsovård för barn och unga, tillgång till vård och hemvård.
Regionförvaltningsverken och Valvira fortsätter att stödja välfärdsområdena i att utveckla egenkontrollen och säkerställa tillgången till tjänsterna, tjänsternas kontinuitet, säkerhet och kvalitet samt klienternas lika behandling.