Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto avasi 30.9.2024 valvonnan Esperi Care Oy:n hoivakoti Editin toiminnasta, koska mediassa olleiden väitteiden ja aluehallintovirastoon tulleen epäkohtailmoituksen perusteella syntyi käsitys, että hyvinvointialueen valvonnasta huolimatta hoivakoti Editin toiminta ei täyttänyt ikäihmisten ympärivuorokautisen palveluasumisen laadullisia kriteerejä.
Yksikön toiminnasta ei ollut tullut epäkohtailmoituksia Pohjanmaan hyvinvointialueelle tai aluehallintovirastoon, joten aiempien vuosien aikana olleisiin mahdollisiin epäkohtiin ei valvonnassa voitu ottaa kantaa.
Esille tulleet väitteet epäkohdista hoivakoti Editin toiminnasta olivat sellaisia, että niiden esille nostaminen aikanaan olisi aiheuttanut valvontatoimenpiteitä sekä hyvinvointialueella että aluehallintovirastossa. Tällöin mahdollisiin epäkohtiin olisi voitu puuttua välittömästi.
Poikkeamailmoitusten käsittelyssä puutteita – aluehallintovirasto muistutti palveluntuottajan vastuista
Hoivakoti Editin henkilöstö oli tehnyt poikkeamailmoituksia kiitettävästi yksikössä sisäisesti, mutta valvonnan aikana ei saatu yksiselitteistä kuvaa siitä, miten poikkeamailmoitukset oli yksikössä omavalvonnallisesti käsitelty tai mihin toimenpiteisiin yksikössä oli ryhdytty poikkeamailmoitusten perusteella. Hoivakotien sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstöllä sekä hoivayksikössä toimeksiantosuhteessa tai alihankintana työskentelevillä työntekijöitä on lakisääteinen ilmoitusvelvollisuus havaitsemistaan epäkohdista yksikön toiminnassa tai asiakasturvallisuutta vaarantavista seikoista.
Hoivakoti Editin valvonnan aikana aluehallintovirasto joutui pyytämään useaan kertaan poikkeamista selvityksiä ja kun ne saapuivat aluehallintovirastoon, niissä olevat tiedot olivat puutteellisia. Koska palveluntuottajan toimittamien poikkeamailmoitusten perusteella yksikön toiminnassa voitiin todeta epäasianmukaisuutta, Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto kiinnitti ratkaisussaan Esperi Care Oy:n huomiota siihen, että iäkkäälle henkilölle tarjottavien sosiaali- ja terveyspalvelujen on oltava laadukkaita ja niiden on turvattava hänelle hyvä hoito ja huolenpito.
Lisäksi aluehallintovirasto kiinnitti Esperi Care Oy:n huomiota siihen, että epäkohtailmoituksen tehneeseen henkilöön ei saa kohdistaa kielteisiä vastatoimia tehdyn ilmoituksen seurauksena.
Palveluntuottajan huomiota kiinnitettiin myös siihen, että aluehallintovirastoon tulee toimittaa ensimmäisestä pyynnöstä ne asiakirjat, mitä on pyydetty, ja että selvityksissä tulee antaa totuudenmukainen tieto pyydetystä asiasta.