Vireille tulleet asiat julki kahdessa viikossa

YK:n kestävän kehityksen tavoite 16:n logo, jossa lukee: “16, Rauha, oikeudenmukaisuus ja hyvä hallinto”. Lintu, joka seisoo nuijan päällä ja jonka nokassa on kukan oksa.

YK:n tavoite 16: edistää rauhanomaisia yhteiskuntia ja taata kaikille pääsy oikeuspalveluiden pariin; rakentaa tehokkaita ja vastuullisia instituutioita kaikilla tasoilla. 

Alatavoite 16.6: kehittää tehokkaita, vastuullisia ja läpinäkyviä instituutioita kaikilla tasoilla. 

Ympäristölupavastuualueet ovat valtion lupaviranomaisia ympäristönsuojelulain ja vesilain mukaisissa hakemusasioissa.   

Käsittelemämme hakemusasiat ovat pääsääntöisesti julkisia. Turvaamme julkisuuden siten, että tiedotamme vireille tulleista asioista. Lisäksi julkaisemme asioita koskevat tiedot Vesi- ja ympäristölupien tietopalvelussa. Se toimii myös julkisten tiedoksiantokuulutusten julkaisualustana.    

Olemme aktiivisesti mukana Vesi- ja ympäristölupien tietopalvelun kehittämistyössä, jotta se olisi yleisölle mahdollisimman helppokäyttöinen ja selkeä. Julkaisemme tietopalvelussa vireille tulleen asian tiedot heti, kun olemme määritelleet sille käsittelykokoonpanon. Tavoitteenamme on, että julkaisemme hakemuksen tiedot kahden viikon kuluessa hakemuksen vireille tulosta.  

Miten mittaamme tavoitteidemme saavuttamista?  

Mittaamme toimintamme avoimuutta ja läpinäkyvyyttä vertaamalla julkaistujen ja julkaisemattomien hakemusasioiden lukumääriä. Tavoitteenamme on, että julkaisemattomien hakemusasioiden määrä pysyy alhaisena.   

Edistymistä mittaavat mittarit: 

Mittarit 

2024 

2023 

Muutos kpl 

Muutos % 

Julkaistut hakemusasiat, kpl 

730 

743 

-13 

-1,7 

Julkaisemattomat hakemusasiat, kpl 

71 

52 

19 

36,5

Kaikki hakemusasiat, kpl 

801 

795 

0,8 

Tapausesimerkki: henkilötietoja sisältävien asiakirjojen asettaminen tunnistautumisen taakse Vesi- ja ympäristölupien tietopalvelussa  

Hakemusasiakirjoissa on usein henkilötietoja, joita ei voi julkaista Vesi- ja ympäristölupien tietopalvelussa henkilötietosuojan vuoksi. Aikaisemmin lupakokoonpanot muokkasivat asiakirjoja niin, että niissä olevat henkilötiedot peitettiin.

Vuoden 2024 aikana Aluehallintovirastoissa siirryttiin käyttämään toimintatapaa, jossa henkilötietoja sisältävät asiakirjat pannaan julkisesti nähtäville Vesi- ja ympäristölupien tietopalveluun niin, että niitä tarkastellakseen täytyy järjestelmään tunnistautua henkilökohtaisilla verkkopankkitunnuksilla tai mobiilivarmenteella. Tässä ideana on se, että jos henkilötietoja käytettäisiin väärin, on mahdollista jäljittää henkilötietoja väärin käyttänyt henkilö. Toimintatapaan siirtyminen on säästänyt lupakokoonpanojen työaikaa merkittävästi ja vapauttanut sitä varsinaiseen substanssityöhön.  

Nykyisessä toimintatavassa lupakokoonpano laatii asiakirjan, jossa jokainen hakijan toimittama asiakirjat on merkitty joko sellaiseksi että se sisältää henkilötietoja tai sitten ei. Tämän perusteella lupa-assistenttien on helppo tehdä asiakirjojen julkaisu Vesi- ja ympäristölupien tietopalvelussa. Lupakokoonpanot ovat enää muokanneet vain varsinaisen lupahakemusasiakirjan sellaiseksi, että se ei sisällä henkilötietoja. Tällöin se voidaan julkaista tietopalvelussa niin, että sitä tarkastellakseen ei tarvitse tunnistautua. Tyypillisesti paljon henkilötietoja sisältäviä hakemusten liitetiedostoja ei nykyisessä toimintatavassa tarvitse enää muokata, vaan ne voidaan suoraan asettaa tunnistautumista vaativiksi asiakirjoiksi, mikä nopeuttaa asiakirjojen julkaisutyövaihetta merkittävästi.