Lapin aluehallintovirasto, Lapin ammattikorkeakoulu ja Turvallisuuskomitean sihteeristö järjestävät Yhteiskunnan turvallisuusstrategian Lapin julkistamistilaisuuden Rovaniemellä 12.3.2025. Tilaisuuden avaa Lapin aluehallintoviraston ylijohtaja Kristiina Poikajärvi. ja yhteiskunnan turvallisuusstrategian esittelee Turvallisuuskomitean pääsihteeri Petteri Korvala.
Yhteiskunnan turvallisuusstrategia on kuvaus kokonaisturvallisuuden toimintamallista, jossa yhteiskunnan elintärkeistä toiminnoista huolehditaan viranomaisten, elinkeinoelämän, järjestöjen ja kansalaisten yhteistoiminnassa.
Turvallisuusstrategian julkistamisen lisäksi Rovaniemellä järjestettävässä tilaisuudessa käsitellään Lapin kokonaisturvallisuutta eri näkökulmista ja keskustellaan alueellisesta turvallisuudesta.
Tilaisuudessa järjestetään paneelikeskustelu Monialainen ja monitasoinen turvallisuus - Yhteenveto, yhteensovittaminen ja tulevat haasteet. Turvallisuudesta keskustelemassa ovat Lapin lennoston komentaja, eversti Saku Joukas, SPR:n Lapin piirin toiminnanjohtaja Mervi Nikander, Lapin hyvinvointialueen Päivystys ja valmius -johtaja Petra Portaankorva, TUKESin kuluttajapalveluiden ylitarkastaja Jaakko Leinonen, Lapin kauppakamarin toimitusjohtaja Liisa Ansala ja Sallan kunnanjohtaja Erkki Parkkinen.
Valtioneuvosto on hyväksynyt uudistetun turvallisuusstrategian periaatepäätöksellään 16.1.2025. Uudistetun yhteiskunnan turvallisuusstrategia julkistettiin 3.2.2025 ja sen täytäntöönpanoon sisältyy strategian jalkauttaminen alueellisella ja paikallisella tasolla. Ensimmäinen alueellinen tilaisuus pidettiin 6.2.2025 Itä-Suomessa.
Lisätietoja
Yhteiskunnan turvallisuusstrategia – Turvallisuuskomitea