Kahden päivän intensiivikurssille osallistui noin 70 henkilöä Suomesta, Ruotsista ja Norjasta, kuten pelastusviranomaisia, hyvinvointialueiden henkilöstöä, huoltovarmuuden ja varautumisen parissa työskenteleviä, puolustusvoimien edustajia sekä SPR:n edustajia. Kurssin aikana jettiin tietoa ja kokemuksia, kuultiin tutkijoiden luentoja sekä järjestettiin työpajoja.
"Kurssin tavoitteena oli lisätä osallistujien ymmärrystä pohjoisen alueen siviilivalmiudesta sekä tarjota mahdollisuus verkostoitumiseen alueellisten ja kansallisten toimijoiden kesken Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa", kertoo pelastusylitarkastaja Jyrki Kaisanlahti Pohjois-Suomen aluehallintovirastosta.
Kurssilla sai myös käsityksen eri maiden siviilivalmiuden erityispiirteistä.
"Päivät olivat erittäin mielenkiintoisia. On todella tärkeää, että meillä on hyvät, luottamukselliset välit Ruotsiin ja Norjaan. Yhdessä rakennamme resilienssiä sekä vahvistamme alueellista yhteistyötä," toteaa Kaisanlahti.
ICC-kurssi järjestettiin nyt toista kertaa.
High North Cooperation
Pohjois-Suomen ja Lapin aluehallintovirastot allekirjoittivat vuonna 2016 Pohjois-Ruotsin ja Pohjois-Norjan valtion aluehallinnon edustajien kanssa yhteisymmärrysasiakirjan, jolla vahvistetaan alueiden siviilivalmiutta. Sopimus päivitettiin elokuussa 2024. Sopimuksen päätavoitteena on vahvistaa ja laajentaa alueellista yhteistyötä. "Memorandum of Understanding High North Cooperation" -asiakirjan allekirjoittajina ovat maaherrat Ruotsin Norrbottenista ja Västerbottenista sekä Norjan Nordlandista ja Tromssa/Finnmarkista.