Maanpuolustuskurssia johtavat Lapin aluehallintoviraston ylijohtaja Kaisa Ainasoja ja Jääkäriprikaatin apulaiskomentaja, eversti Jukka Kotilehto. Muonion kunnan terveiset kurssille tuo kunnanjohtaja Laura Enbuska-Mäki.
Maanpuolustuskurssi antaa osallistujilleen yleiskuvan Suomen ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikasta sekä kokonaismaanpuolustuksen eri alojen järjestelyistä normaalioloissa, häiriötilanteissa ja poikkeusoloissa. Lisäksi kurssi perehdyttää osallistujat kokonaisturvallisuuden kannalta keskeisten alojen ja toimijoiden tehtäviin sekä edistää alueen viranomaisten ja muiden tahojen varautumista ja yhteistoimintaa.
Maanpuolustuskurssilla kuullaan asiantuntijoita muun muassa ulko- ja puolustusministeriöstä, Ulkopoliittisesta instituutista, Turvallisuuskomitean sihteeristöstä, Huoltovarmuuskeskuksesta, Säteilyturvakeskuksesta ja Suojelupoliisista sekä Lapin lennostosta, Lapin rajavartiostosta, Lapin pelastuslaitokselta ja järjestäviltä tahoilta Jääkäriprikaatista ja Lapin aluehallintovirastosta.
Lapissa on järjestetty maapuolustuskursseja vuodesta 1964. Alueellisille maanpuolustuskursseille kutsutaan alueella johtavissa asemissa sekä varautumisen ja yhteiskunnan toiminnan kannalta keskeisissä tehtävissä toimivia valtion, kuntien ja muun julkishallinnon sekä talouselämän, median ja eri yhteisöjen edustajia.