Syyskuun ensimmäisellä viikolla käyty ”työpöytäharjoitus” keskittyi väestönsuojelun perusteella tarvittavien väestönsiirtojen suunnitelmien testaukseen.
 
               Tavoitteena on varmistaa ja kehittää, miten hyvät valmiudet Kainuun, Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan viranomaisilla on siirtää väestö ripeästi turvaan vaaralliselta alueelta.
 
               Puheenjohtaja Savolaisen mukaan alueellinen valmiustoimikunta on perinteisesti mukana valmiusharjoituksissa pitäen kokouksen, jossa käsitellään tilannekuvaa ja harjoitusta. Tämä on hyvä tapa rakentaa ja sovittaa yhteen alueellista valmiutta ja varautumista.
 
               ”Lapin kanssa harjoitukset ovat samaan aikaan ja siten meillä on sama tilannekehys. Saamme yhtäaikaisen mahdollisuuden suunnitelmien tarkistamiseen, päivittämiseen tai jopa oppimaan kokonaan uusia tapoja tekemiseen”, ylijohtaja totesi.
 
               Harjoitus on sovitettu yhteen samalla viikolla järjestettävän puolustusvoimien paikallispuolustusharjoitus PAPU2/21 kanssa.
 
               ”Teemme oikeaa asiaa, kun me suunnittelemme yhdessä ja kun harjoittelemme yhdessä,” totesi Kainuun prikaatin apuleiskomentaja eversti Mika Seppä.
 
               Pohjois-Suomen alueellisen valmiustoimikunnan harjoittelussa on mukana 39 kuntaa, kolme pelastuslaitosta, neljä sote-kuntayhtymää, puolustusvoimat, rajavartiolaitos, Ely-keskus sekä lisäksi kuntien kautta eri toimijoita.
 
               Elinkeinoelämän osuus varautumisessa, valmiudessa ja harjoittelussa on erittäin suuri.
 
               Tämän lisäksi rakennuspoolin aluetoimikunnalla on ollut oma valmiusharjoituksensa, jossa mukana oli poolin jäsenyritykset ja useita yhteistyötahoja.
 
               Kainuun alueella taas Elinkeinoelämän alueellisen varautumisyhteistyön toimikunta (ELVAR) osallistuu POHJOINEN21-harjoitukseen. Erityisenä esimerkkinä on ollut elinkeinoelämän ja yritysten vapaaehtoinen osallistuminen harjoitukseen. Juuri elinkeinoelämä ja yritykset ovat välttämättömiä toimijoita alueelliseen varautumisen ja huoltovarmuuden onnistumiseksi.
 
               ”Avin osalta harjoitus painottuu väestön evakuointien suunnittelun ja järjestelyiden edistämiseen ja yhteensovittamiseen. Avin tehtävänähän on alueella yhteensovittaa varautumista ja tukea kuntia ja viranomaisia varautumisessa ja yhteistoiminnassa,” ylijohtaja Savolainen kertoi.
 
               Pohjois-Suomen alueellinen valmiustoimikunta kokoontuu seuraavan kerran 21.9.2021.
 
               Lisätietoja
 
               Terttu Savolainen, ylijohtaja Pohjois-Suomen aluehallintovirasto
 
               050 583 9912, [email protected]
 
               Johtaja Petteri Koskinen, Pohjois-Suomen aluehallintovirasto, [email protected]
 
               Pelastusylitarkastaja Tom Tallberg, Pohjois-Suomen aluehallintovirasto, [email protected]
 
               Liite 1
 
               Valmiustoimikuntaan osallistuvat tahot
 
               Jokilaaksojen pelastuslaitos
 
               Kainuun ELY-keskus
 
               Kainuun käräjäoikeus
 
               Kainuun liitto / Kainuun valmiusfoorumi
 
               Kainuun pelastuslaitos
 
               Kainuun prikaati
 
               Kainuun rajavartiosto
 
               Kainuun sote -kuntayhtymä
 
               Kajaanin kaupunki
 
               KELA Pohjois-Suomen vakuutuspiiri
 
               Kuusamon kaupunki
 
               Länsi-Suomen merivartiosto
 
               Maahanmuuttovirasto
 
               MTK Pohjois-Suomi
 
               Oulu-Koillismaan pelastusliikelaitos
 
               Oulun hiippakunnan tuomiokapituli
 
               Oulun Kauppakamari
 
               Oulun kaupunki
 
               Oulun käräjäoikeus
 
               Oulun poliisilaitos
 
               Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
 
               Pohjois-Pohjanmaan liitto
 
               Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri
 
               Pohjois-Pohjanmaan yrittäjät
 
               Pohjois-Pohjanman TE-toimisto
 
               Pohjois-Suomen aluehallintovirasto
 
               P-S Elvar toimikunta
 
               Raahen kaupunki / Jokilaaksojen turvallisuusfoorumi
 
               SPR Oulun piiri
 
               Suojelupoliisi
 
               Yle Pohjois-Suomi
 
               Ylivieskan kaupunki