Pohjois-Suomen valmiustoimikunta pohti linjauksia kohti alueellista koronapäätöksentekoa
Pohjois-Suomen alueellinen valmiustoimikunta kokoontui verkkokokoukseen varapuheenjohtaja Tom Tallbergin johdolla 27.4.2021 ja päivitti tilannekuvan koronaviruksesta ja toimista alueellaan. Valtioneuvoston koronan exit-suunnitelman mukaisia alueellisia tiekarttoja valmistellaan Pohjois-Suomessa.
Aluehallintovirasto päättää tällä viikolla yleisten tilaisuuksien toukokuun alussa voimaan astuvista kokoontumisrajoituksista.
”Tautitilanteen kehitystä lähialueilla, erityisesti Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirin alueella, sekä Pohjois-Ruotsissa on seurattu tarkoin Pohjois-Pohjanmaalla. Maailmalla, esimerkiksi Intiassa pandemia on pahimmillaan ja erittäin vaikeassa tilanteessa,” totesi Tom Tallberg valmiustoimikunnan avauspuheenvuorossa.
Kokouksen asiantuntijaesitelmän piti valtioneuvoston kanslian hallituspolitiikkayksikön päällikkö Taina Kulmala, joka kertoi hallituksen 21.4.2021 julkaiseman muistion suunnitelmista rajoitusten ja suositusten hallitulle purkamiselle Suomessa ja kuinka siirrymme koronatoimissa kohti alueellista päätöksentekoa.
Kulmalan mukaan laajassa lausuntokierroksessa tuli esiin ymmärrystä periaatteelle, että rajoituksia pitäisi ensin purkaa lasten ja nuorten, vanhusten sekä eniten kärsineiden alojen, kuten tapahtuma- ja kulttuurialan toimijoiden osalta.
Kulmala kertoi myös, että rajoitusten purkamisen seuranta tapahtuu 2-3 viikon jaksoissa siten, että epidemiatilanteen salliessa ensin luovutaan poikkeusoloista, sitten toimenpidetasoista ja lopulta siirrytään vaiheittaiseen alueelliseen päätöksentekoon rajoitusten purkamisessa.
Syksyn 2021 ja talven 2022 osalta tilanteen odotetaan helpottavan, koska rokotekattavuus koko väestön osalta on saavutettu.
Odotettavissa kuitenkin on, että lapsissa ja nuorissa virusta esiintyy talvikaudella 2022, koska rokotuksia ei heihin olla nyt kohdentamassa.
Kulmala näki, että taloudellisten ja sosiaalisten vaikutusten korjaaminen kestää useita vuosia maassamme.
Valtioneuvoston koronalinjauksia, hybridi- ja exit-strategiaa, sekä ja sosiaali- ja terveysministeriön alueellista toimeenpanosuositusta, on seurattu pohjoisessa valmistelemalla alueelliset tiekartat rajoitusten purkamisvaihtoehdoista. Tiekartat eivät vielä ole valmiit, ja ne tarkentuvat epidemiatilanteen mukaan.
Todellakaan tilanne ei ole ohi, vaan suosituksia käsihygieniasta, maskien käytöstä ja turvavälien pitämisestä ja muista varotoimista esimerkiksi rajaliikenteessä jatketaan vielä pitkään.
Huhtikuun lopussa tautitilanteen paraneminen pysähtyi Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa. Syynä ovat pääsiäisen juhlakautena tapahtuneet tartunnat, sairaalaepidemiat Oulussa ja muutamat tartuntaryppäät useilla paikkakunnilla. Oulun sairaalaepidemia on hallinnassa ja tilanne tasoittumassa, mutta vasta lähipäivät näyttävät syntyykö karanteeneissa uusia tautitapauksia.
Pohjois-Suomen alueellinen valmiustoimikunta kokoontuu seuraavan kerran tiistaina 18.05.2021 klo 10.00.
Lisätietoja:
Tom Tallberg, vt. johtaja Pohjois-Suomen aluehallintovirasto, [email protected]
Terttu Savolainen, ylijohtaja Pohjois-Suomen aluehallintovirasto
050 583 9912, [email protected]
Linkki UKK-vastauksiin:
Lue vastauksia yleisiin kysymyksiin koronasta aluehallintoviraston verkkosivuilta, UKK - Koronavirus COVID-19, http://www.avi.fi/web/avi/usein-kysytyt-kysymykset
Yhteyshenkilöt
Tietoja julkaisijasta

Aluehallintovirastossa edistämme perusoikeuksien ja oikeusturvan toteutumista, peruspalvelujen saatavuutta, ympäristönsuojelua, ympäristön kestävää käyttöä, sisäistä turvallisuutta sekä terveellistä ja turvallista elin- ja työympäristöä alueilla. Hoidamme myös lainsäädännön toimeenpano-, ohjaus- ja valvontatehtäviä alueillamme. Toimintaamme ohjaa kahdeksan ministeriötä.
Aluehallintoviraston verkkosivut