Hallinto-oikeus hylkäsi Varkauden valituksen leikkaustoiminnasta (Itä-Suomi)
Tiedote
23.6.2020 8:30
Itä-Suomi
Sosiaali- ja terveyspalvelut
Itä-Suomen hallinto-oikeus on määrännyt Varkauden kaupungin lopettamaan sen järjestämät ja ostopalveluna hankkimat leikkaukset Varkauden sairaalassa. Kyseessä on leikkaussaliolosuhteita ja anestesiaa vaativien leikkausten toteuttaminen.
Itä-Suomen aluehallintovirasto määräsi lopettamisesta uhkasakon uhalla tammikuussa 2019. Hallinto-oikeus hylkäsi kesäkuussa 2020 Varkauden kaupunginhallituksen tekemän valituksen.
Määräykselle asetettua määräaikaa pidennetään siten, että valituksenalaisessa päätöksessä yksilöity toiminta on lopetettava ilman aiheetonta viivytystä ja kuitenkin viimeistään 31.12.2020 mennessä. Selvitys toiminnan lopettamisen toteuttamisesta on annettava aluehallintovirastolle 15.1.2021 mennessä. Päätökseen saa hakea muutosta valittamalla korkeimpaan hallinto-oikeuteen, jos korkein hallinto-oikeus myöntää valitusluvan.
Linkki Itä-Suomen hallinto-oikeuden päätökseen: https://bit.ly/3fSvnaW
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Taija Liukkonen
[email protected]
Itä-Suomen aluehallintoviraston ylitarkastaja
puh 029 501 6911
Taija Liukkonen
[email protected]
Itä-Suomen aluehallintoviraston ylitarkastaja
puh 029 501 6911
Linkit
http://www.avi.fiTietoja julkaisijasta
Aluehallintovirasto
Sinua voisi kiinnostaa
Tiedote
22.8.2025
Itä-Suomi
sosiaali- ja terveyspalvelut
Tiedote
22.8.2025
Länsi- ja Sisä-Suomi
turvallisuus ja varautuminen
Tiedote
21.8.2025
Työsuojelu
tuomio
työturvallisuusrikos
työsuojeluviranomainen
työolot
Tiedote
21.8.2025
Työsuojelu
Tiedote
20.8.2025
Etelä-Suomi
turvallisuus ja varautuminen
hengenpelastusmitali
kunniamerkit ja mitalit