Jos yhteisössä ei tarvitse valita toiminnantarkastajaa lain, yhtiöjärjestyksen tai sääntöjen perusteella, voivat osakkeenomistajat tai jäsenet laissa säädetyin edellytyksin vaatia toiminnantarkastajan valintaa yhteisön kokouksessa.
Jos asunto-osakeyhtiössä ei ole tilintarkastajaa ja osakkeenomistajat, joilla on vähintään yksi kymmenesosa kaikista osakkeista tai yksi kolmasosa kokouksessa edustetuista osakkeista, vaativat sitä varsinaisessa yhtiökokouksessa tai yhtiökokouksessa, jossa asiaa on kokouskutsun mukaan käsiteltävä, on asunto-osakeyhtiössä valittava toiminnantarkastaja.
Jos asumisoikeusyhdistyksessä ei ole tilintarkastajaa ja vähintään yksi kymmenesosa yhdistyksen kaikista jäsenistä tai yksi kolmasosa kokouksessa läsnä olevista jäsenistä vaatii sitä yhdistyksen varsinaisessa kokouksessa tai kokouksessa, jossa asia on kokouskutsun mukaisesti käsiteltävä, on asumisoikeusyhdistyksessä valittava toiminnantarkastaja.
Jos osuuskunnassa ei ole tilintarkastajaa ja jäsenet, joilla on vähintään yksi neljäsosa osuuskunnan jäsenten koko äänimäärästä tai yksi kolmasosa kokouksessa edustetuista jäsenten äänimäärästä, vaativat sitä varsinaisessa osuuskunnan kokouksessa tai osuuskunnan kokouksessa, jossa asiaa on kokouskutsun mukaan käsiteltävä, on osuuskunnassa valittava toiminnantarkastaja.