Evenemang och utbildning
Käsitteistä käyntäntöön, luokkahuoneesta hybridiin. Osallisuus ja toimijuus webinaarit 1-4, osio1
Tervetuloa Etelä-Suomen aluehallintoviraston ja Helsingin yliopiston Viikin normaalikoulun järjestämään verkkokoulutukseen (Microsoft Teams)
torstaina 25.3.2021 klo 13.00 - 16.30, Osallisuus ja toimijuus 1:
Käsitteistä käytäntöön, luokkahuoneesta hybridiin
Koulutuskokonaisuus Osallisuus ja toimijuus koostuu neljästä osiosta/iltapäivästä. Voi ilmoittautua yhteen tai kaikkiin neljään iltapäivään (erillinen ilmoittautuminen jokaiseen webinaariin). Seuraavien webinaarien päivämäärät ovat: torstaina 1.4.2021, torstaina 8.4.2021, torstaina 15.4.2021.
Kouluttajina ja moderaattoreina toimivat Helsingin yliopiston Viikin normaalikoulun opettajankouluttajat. Koulutus toteutetaan vuorovaikutteisesti ja toiminnallisesti.
Koulutuksen tavoitteena on:
- tarkastella, mitä osallisuuden ja toimijuuden käsitteillä tarkoitetaan
- antaa käytännön esimerkkejä, mitä ja miten oppijoiden osallisuuteen ja toimijuuteen voidaan vaikuttaa koulun arjessa
- pohtia, miten yhteisöllisyys mahdollistaa osallisuuden ja toimijuuden koulun arjessa
- syventää osallistujien ammatillista osaamista
Ensimmäisen Osallisuus ja toimijuus 1- webinaarissa kouluttajina ja moderaattorina ovat
· Reetta Niemi, FT, KM, Osallistava pedagogiikka, Osallisuus ja toimijuus
· Pasi Sorjonen, KM, Hybridiopetus
· Sari Muhonen, MuT, KM, Osallisuus ja toimijuus – Unesco ja Agenda 2030
Koulutus on maksuton.
Sitovat ilmoittautumiset viimeistään 22.3.2021
Lisätietoja: Ann-Christin Mitts, [email protected]